a pârî - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a pârî
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a pârîpârârepârândpârâtde pârât

Moduri predicative pentru verbul a pârî
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularpârăscpârampârâiam pârâtpârâsemvoi pârîvoi fi pârât
Persoana a II-a/Singularpârăștipâraipârâșiai pârâtpârâseșivei pârîvei fi pârât
Persoana a III-a/Singularpârăștepârapârîa pârâtpârâseva pârîva fi pârât
Persoana I/Pluralpârâmpârampârârămam pârâtpârâserămvom pârîvom fi pârât
Persoana a II-a/Pluralpârâțipârațipârârățiați pârâtpârâserățiveți pârîveți fi pârât
Persoana a III-a/Pluralpârăscpâraupârârăau pârâtpârâserăvor pârîvor fi pârât
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularpârăscsă fi pârâtpârîaș fi pârât
Persoana a II-a/Singularpârăștisă fi pârâtai pârîai fi pârâtpârăște
Persoana a III-a/Singularpârascăsă fi pârâtar pârîar fi pârât
Persoana I/Pluralpârâmsă fi pârâtam pârîam fi pârât
Persoana a II-a/Pluralpârâțisă fi pârâtați pârîați fi pârâtpârâți
Persoana a III-a/Pluralpârascăsă fi pârâtar pârîar fi pârât