a machia - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a machia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a machiamachieremachiindmachiatde machiat

Moduri predicative pentru verbul a machia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularmachiezmachiammachiaiam machiatmachiasemvoi machiavoi fi machiat
Persoana a II-a/Singularmachiezimachiaimachiașiai machiatmachiaseșivei machiavei fi machiat
Persoana a III-a/Singularmachiazămachiamachiea machiatmachiaseva machiava fi machiat
Persoana I/Pluralmachiemmachiammachiarămam machiatmachiaserămvom machiavom fi machiat
Persoana a II-a/Pluralmachiațimachiațimachiarățiați machiatmachiaserățiveți machiaveți fi machiat
Persoana a III-a/Pluralmachiazămachiaumachiarăau machiatmachiaserăvor machiavor fi machiat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularmachiezsă fi machiatmachiaaș fi machiat
Persoana a II-a/Singularmachiezisă fi machiatai machiaai fi machiatmachiază
Persoana a III-a/Singularmachiezesă fi machiatar machiaar fi machiat
Persoana I/Pluralmachiemsă fi machiatam machiaam fi machiat
Persoana a II-a/Pluralmachiațisă fi machiatați machiaați fi machiatmachiați
Persoana a III-a/Pluralmachiezesă fi machiatar machiaar fi machiat