a mârâi - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a mârâi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a mârâimârâiremârâindmârâitde mârâit

Moduri predicative pentru verbul a mârâi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularmârâimârâiammârâiiam mârâitmârâisemvoi mârâivoi fi mârâit
Persoana a II-a/Singularmârâimârâiaimârâișiai mârâitmârâiseșivei mârâivei fi mârâit
Persoana a III-a/Singularmârâiemârâiamârâia mârâitmârâiseva mârâiva fi mârâit
Persoana I/Pluralmârâimmârâiammârâirămam mârâitmârâiserămvom mârâivom fi mârâit
Persoana a II-a/Pluralmârâițimârâiațimârâirățiați mârâitmârâiserățiveți mârâiveți fi mârâit
Persoana a III-a/Pluralmârâiemârâiaumârâirăau mârâitmârâiserăvor mârâivor fi mârâit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularmârâisă fi mârâitmârâiaș fi mârâit
Persoana a II-a/Singularmârâisă fi mârâitai mârâiai fi mârâitmârâie
Persoana a III-a/Singularmârâiesă fi mârâitar mârâiar fi mârâit
Persoana I/Pluralmârâimsă fi mârâitam mârâiam fi mârâit
Persoana a II-a/Pluralmârâițisă fi mârâitați mârâiați fi mârâitmârâiți
Persoana a III-a/Pluralmârâiesă fi mârâitar mârâiar fi mârâit