a lua - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a lua
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a lualuareluândluatde luat

Moduri predicative pentru verbul a lua
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulariauluamluaiam luatluasemvoi luavoi fi luat
Persoana a II-a/Singularieiluailuașiai luatluaseșivei luavei fi luat
Persoana a III-a/Singularialualuăa luatluaseva luava fi luat
Persoana I/Pluralluămluamluarămam luatluaserămvom luavom fi luat
Persoana a II-a/Pluralluațiluațiluarățiați luatluaserățiveți luaveți fi luat
Persoana a III-a/Pluraliauluauluarăau luatluaserăvor luavor fi luat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulariausă fi luatluaaș fi luat
Persoana a II-a/Singularieisă fi luatai luaai fi luatia
Persoana a III-a/Singulariasă fi luatar luaar fi luat
Persoana I/Pluralluămsă fi luatam luaam fi luat
Persoana a II-a/Pluralluațisă fi luatați luaați fi luatluați
Persoana a III-a/Pluraliasă fi luatar luaar fi luat