a lalai - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a lalai
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a lălăilălăirelălăindlălăitde lălăit

Moduri predicative pentru verbul a lalai
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularlălăilălăiamlălăiiam lălăitlălăisemvoi lălăivoi fi lălăit
Persoana a II-a/Singularlălăilălăiailălăișiai lălăitlălăiseșivei lălăivei fi lălăit
Persoana a III-a/Singularlălăielălăialălăia lălăitlălăiseva lălăiva fi lălăit
Persoana I/Plurallălăimlălăiamlălăirămam lălăitlălăiserămvom lălăivom fi lălăit
Persoana a II-a/Plurallălăițilălăiațilălăirățiați lălăitlălăiserățiveți lălăiveți fi lălăit
Persoana a III-a/Plurallălăielălăiaulălăirăau lălăitlălăiserăvor lălăivor fi lălăit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularlălăisă fi lălăitlălăiaș fi lălăit
Persoana a II-a/Singularlălăisă fi lălăitai lălăiai fi lălăitlălăie
Persoana a III-a/Singularlălăiesă fi lălăitar lălăiar fi lălăit
Persoana I/Plurallălăimsă fi lălăitam lălăiam fi lălăit
Persoana a II-a/Plurallălăițisă fi lălăitați lălăiați fi lălăitlălăiți
Persoana a III-a/Plurallălăiesă fi lălăitar lălăiar fi lălăit