a lăcomi - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a lăcomi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a lăcomilăcomirelăcomindlăcomitde lăcomit

Moduri predicative pentru verbul a lăcomi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularlăcomesclăcomeamlăcomiiam lăcomitlăcomisemvoi lăcomivoi fi lăcomit
Persoana a II-a/Singularlăcomeștilăcomeailăcomișiai lăcomitlăcomiseșivei lăcomivei fi lăcomit
Persoana a III-a/Singularlăcomeștelăcomealăcomia lăcomitlăcomiseva lăcomiva fi lăcomit
Persoana I/Plurallăcomimlăcomeamlăcomirămam lăcomitlăcomiserămvom lăcomivom fi lăcomit
Persoana a II-a/Plurallăcomițilăcomeațilăcomirățiați lăcomitlăcomiserățiveți lăcomiveți fi lăcomit
Persoana a III-a/Plurallăcomesclăcomeaulăcomirăau lăcomitlăcomiserăvor lăcomivor fi lăcomit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularlăcomescsă fi lăcomitlăcomiaș fi lăcomit
Persoana a II-a/Singularlăcomeștisă fi lăcomitai lăcomiai fi lăcomitlăcomește
Persoana a III-a/Singularlăcomeascăsă fi lăcomitar lăcomiar fi lăcomit
Persoana I/Plurallăcomimsă fi lăcomitam lăcomiam fi lăcomit
Persoana a II-a/Plurallăcomițisă fi lăcomitați lăcomiați fi lăcomitlăcomiți
Persoana a III-a/Plurallăcomeascăsă fi lăcomitar lăcomiar fi lăcomit