a jărui - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a jărui
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a jăruijăruirejăruindjăruitde jăruit

Moduri predicative pentru verbul a jărui
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularjăruiescjăruiamjăruiiam jăruitjăruisemvoi jăruivoi fi jăruit
Persoana a II-a/Singularjăruieștijăruiaijăruișiai jăruitjăruiseșivei jăruivei fi jăruit
Persoana a III-a/Singularjăruieștejăruiajăruia jăruitjăruiseva jăruiva fi jăruit
Persoana I/Pluraljăruimjăruiamjăruirămam jăruitjăruiserămvom jăruivom fi jăruit
Persoana a II-a/Pluraljăruițijăruiațijăruirățiați jăruitjăruiserățiveți jăruiveți fi jăruit
Persoana a III-a/Pluraljăruiescjăruiaujăruirăau jăruitjăruiserăvor jăruivor fi jăruit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularjăruiescsă fi jăruitjăruiaș fi jăruit
Persoana a II-a/Singularjăruieștisă fi jăruitai jăruiai fi jăruitjăruiește
Persoana a III-a/Singularjăruiascăsă fi jăruitar jăruiar fi jăruit
Persoana I/Pluraljăruimsă fi jăruitam jăruiam fi jăruit
Persoana a II-a/Pluraljăruițisă fi jăruitați jăruiați fi jăruitjăruiți
Persoana a III-a/Pluraljăruiascăsă fi jăruitar jăruiar fi jăruit