a ivi - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a ivi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a iviivireivindivitde ivit

Moduri predicative pentru verbul a ivi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularivesciveamiviiam ivitivisemvoi ivivoi fi ivit
Persoana a II-a/Singulariveștiiveaiivișiai ivitiviseșivei ivivei fi ivit
Persoana a III-a/Singulariveșteiveaivia ivitiviseva iviva fi ivit
Persoana I/Pluralivimiveamivirămam ivitiviserămvom ivivom fi ivit
Persoana a II-a/Pluralivițiiveațiivirățiați ivitiviserățiveți iviveți fi ivit
Persoana a III-a/Pluralivesciveauivirăau ivitiviserăvor ivivor fi ivit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularivescsă fi ivitiviaș fi ivit
Persoana a II-a/Singulariveștisă fi ivitai iviai fi ivitivește
Persoana a III-a/Singulariveascăsă fi ivitar iviar fi ivit
Persoana I/Pluralivimsă fi ivitam iviam fi ivit
Persoana a II-a/Pluralivițisă fi ivitați iviați fi ivitiviți
Persoana a III-a/Pluraliveascăsă fi ivitar iviar fi ivit