a intui - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a intui
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a intuiintuireintuindintuitde intuit

Moduri predicative pentru verbul a intui
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularintuiescintuiamintuiiam intuitintuisemvoi intuivoi fi intuit
Persoana a II-a/Singularintuieștiintuiaiintuișiai intuitintuiseșivei intuivei fi intuit
Persoana a III-a/Singularintuieșteintuiaintuia intuitintuiseva intuiva fi intuit
Persoana I/Pluralintuimintuiamintuirămam intuitintuiserămvom intuivom fi intuit
Persoana a II-a/Pluralintuițiintuiațiintuirățiați intuitintuiserățiveți intuiveți fi intuit
Persoana a III-a/Pluralintuiescintuiauintuirăau intuitintuiserăvor intuivor fi intuit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularintuiescsă fi intuitintuiaș fi intuit
Persoana a II-a/Singularintuieștisă fi intuitai intuiai fi intuitintuiește
Persoana a III-a/Singularintuiascăsă fi intuitar intuiar fi intuit
Persoana I/Pluralintuimsă fi intuitam intuiam fi intuit
Persoana a II-a/Pluralintuițisă fi intuitați intuiați fi intuitintuiți
Persoana a III-a/Pluralintuiascăsă fi intuitar intuiar fi intuit