a intarzia - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a intarzia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a întârziaîntârziereîntârziindîntârziatde întârziat

Moduri predicative pentru verbul a intarzia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularîntârziiîntârziamîntârziaiam întârziatîntârziasemvoi întârziavoi fi întârziat
Persoana a II-a/Singularîntârziiîntârziaiîntârziașiai întârziatîntârziaseșivei întârziavei fi întârziat
Persoana a III-a/Singularîntârzieîntârziaîntârziea întârziatîntârziaseva întârziava fi întârziat
Persoana I/Pluralîntârziemîntârziamîntârziarămam întârziatîntârziaserămvom întârziavom fi întârziat
Persoana a II-a/Pluralîntârziațiîntârziațiîntârziarățiați întârziatîntârziaserățiveți întârziaveți fi întârziat
Persoana a III-a/Pluralîntârzieîntârziauîntârziarăau întârziatîntârziaserăvor întârziavor fi întârziat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularîntârziisă fi întârziatîntârziaaș fi întârziat
Persoana a II-a/Singularîntârziisă fi întârziatai întârziaai fi întârziatîntârzie
Persoana a III-a/Singularîntârziesă fi întârziatar întârziaar fi întârziat
Persoana I/Pluralîntârziemsă fi întârziatam întârziaam fi întârziat
Persoana a II-a/Pluralîntârziațisă fi întârziatați întârziaați fi întârziatîntârziați
Persoana a III-a/Pluralîntârziesă fi întârziatar întârziaar fi întârziat