a insela - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a insela
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a înșelaînșelareînșelândînșelatde înșelat

Moduri predicative pentru verbul a insela
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînșelînșelamînșelaiam înșelatînșelasemvoi înșelavoi fi înșelat
Persoana a II-a/Singularînșeliînșelaiînșelașiai înșelatînșelaseșivei înșelavei fi înșelat
Persoana a III-a/Singularînșalăînșelaînșelăa înșelatînșelaseva înșelava fi înșelat
Persoana I/Pluralînșelămînșelamînșelarămam înșelatînșelaserămvom înșelavom fi înșelat
Persoana a II-a/Pluralînșelațiînșelațiînșelarățiați înșelatînșelaserățiveți înșelaveți fi înșelat
Persoana a III-a/Pluralînșalăînșelauînșelarăau înșelatînșelaserăvor înșelavor fi înșelat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînșelsă fi înșelatînșelaaș fi înșelat
Persoana a II-a/Singularînșelisă fi înșelatai înșelaai fi înșelatînșală
Persoana a III-a/Singularînșelesă fi înșelatar înșelaar fi înșelat
Persoana I/Pluralînșelămsă fi înșelatam înșelaam fi înșelat
Persoana a II-a/Pluralînșelațisă fi înșelatați înșelaați fi înșelatînșelați
Persoana a III-a/Pluralînșelesă fi înșelatar înșelaar fi înșelat