a insarcina - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a insarcina
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a însărcinaînsărcinareînsărcinândînsărcinatde însărcinat

Moduri predicative pentru verbul a insarcina
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînsărcinezînsărcinamînsărcinaiam însărcinatînsărcinasemvoi însărcinavoi fi însărcinat
Persoana a II-a/Singularînsărcineziînsărcinaiînsărcinașiai însărcinatînsărcinaseșivei însărcinavei fi însărcinat
Persoana a III-a/Singularînsărcineazăînsărcinaînsărcinăa însărcinatînsărcinaseva însărcinava fi însărcinat
Persoana I/Pluralînsărcinămînsărcinamînsărcinarămam însărcinatînsărcinaserămvom însărcinavom fi însărcinat
Persoana a II-a/Pluralînsărcinațiînsărcinațiînsărcinarățiați însărcinatînsărcinaserățiveți însărcinaveți fi însărcinat
Persoana a III-a/Pluralînsărcineazăînsărcinauînsărcinarăau însărcinatînsărcinaserăvor însărcinavor fi însărcinat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînsărcinezsă fi însărcinatînsărcinaaș fi însărcinat
Persoana a II-a/Singularînsărcinezisă fi însărcinatai însărcinaai fi însărcinatînsărcinează
Persoana a III-a/Singularînsărcinezesă fi însărcinatar însărcinaar fi însărcinat
Persoana I/Pluralînsărcinămsă fi însărcinatam însărcinaam fi însărcinat
Persoana a II-a/Pluralînsărcinațisă fi însărcinatați însărcinaați fi însărcinatînsărcinați
Persoana a III-a/Pluralînsărcinezesă fi însărcinatar însărcinaar fi însărcinat