a ingrijorat - Adjectiv


Moduri nepredicative pentru verbul a ingrijorat
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îngrijoratîngrijoratîngrijoratuluiîngrijoratulde îngrijoratul

Moduri predicative pentru verbul a ingrijorat
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularîngrijorațiiam îngrijoratulvoi îngrijoratvoi fi îngrijoratul
Persoana a II-a/Singularîngrijorațilorai îngrijoratulvei îngrijoratvei fi îngrijoratul
Persoana a III-a/Singularîngrijoratăa îngrijoratulva îngrijoratva fi îngrijoratul
Persoana I/Pluralîngrijorateam îngrijoratulvom îngrijoratvom fi îngrijoratul
Persoana a II-a/Pluralîngrijorateați îngrijoratulveți îngrijoratveți fi îngrijoratul
Persoana a III-a/Pluralîngrijorateau îngrijoratulvor îngrijoratvor fi îngrijoratul
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularîngrijoratasă fi îngrijoratulîngrijorataș fi îngrijoratul
Persoana a II-a/Singularîngrijorateisă fi îngrijoratulai îngrijoratai fi îngrijoratulîngrijorați
Persoana a III-a/Singularîngrijoratelesă fi îngrijoratular îngrijoratar fi îngrijoratul
Persoana I/Pluralîngrijoratelorsă fi îngrijoratulam îngrijoratam fi îngrijoratul
Persoana a II-a/Pluralsă fi îngrijoratulați îngrijoratați fi îngrijoratulîngrijorați
Persoana a III-a/Pluralsă fi îngrijoratular îngrijoratar fi îngrijoratul