a ingenunchia - Formă unică - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a ingenunchia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îngenunchiade

Moduri predicative pentru verbul a ingenunchia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi îngenunchiavoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei îngenunchiavei fi
Persoana a III-a/Singulara va îngenunchiava fi
Persoana I/Pluralam vom îngenunchiavom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți îngenunchiaveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor îngenunchiavor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi îngenunchiaaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai îngenunchiaai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar îngenunchiaar fi
Persoana I/Pluralsă fi am îngenunchiaam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați îngenunchiaați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar îngenunchiaar fi