a hrăni - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a hrăni
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a hrănihrănirehrănindhrănitde hrănit

Moduri predicative pentru verbul a hrăni
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularhrăneschrăneamhrăniiam hrănithrănisemvoi hrănivoi fi hrănit
Persoana a II-a/Singularhrăneștihrăneaihrănișiai hrănithrăniseșivei hrănivei fi hrănit
Persoana a III-a/Singularhrăneștehrăneahrănia hrănithrăniseva hrăniva fi hrănit
Persoana I/Pluralhrănimhrăneamhrănirămam hrănithrăniserămvom hrănivom fi hrănit
Persoana a II-a/Pluralhrănițihrăneațihrănirățiați hrănithrăniserățiveți hrăniveți fi hrănit
Persoana a III-a/Pluralhrăneschrăneauhrănirăau hrănithrăniserăvor hrănivor fi hrănit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularhrănescsă fi hrănithrăniaș fi hrănit
Persoana a II-a/Singularhrăneștisă fi hrănitai hrăniai fi hrănithrănește
Persoana a III-a/Singularhrăneascăsă fi hrănitar hrăniar fi hrănit
Persoana I/Pluralhrănimsă fi hrănitam hrăniam fi hrănit
Persoana a II-a/Pluralhrănițisă fi hrănitați hrăniați fi hrănithrăniți
Persoana a III-a/Pluralhrăneascăsă fi hrănitar hrăniar fi hrănit