a gara - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a gara
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a garăgărigăriigarade gara

Moduri predicative pentru verbul a gara
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulargărileam garavoi garăvoi fi gara
Persoana a II-a/Singulargărilorai garavei garăvei fi gara
Persoana a III-a/Singulargarăa garava garăva fi gara
Persoana I/Pluralgăriloram garavom garăvom fi gara
Persoana a II-a/Pluralați garaveți garăveți fi gara
Persoana a III-a/Pluralau garavor garăvor fi gara
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi garagarăaș fi gara
Persoana a II-a/Singularsă fi garaai garăai fi garagări
Persoana a III-a/Singularsă fi garaar garăar fi gara
Persoana I/Pluralsă fi garaam garăam fi gara
Persoana a II-a/Pluralsă fi garaați garăați fi garagări
Persoana a III-a/Pluralsă fi garaar garăar fi gara