a găti - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a găti
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a gătigătiregătindgătitde gătit

Moduri predicative pentru verbul a găti
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulargătescgăteamgătiiam gătitgătisemvoi gătivoi fi gătit
Persoana a II-a/Singulargăteștigăteaigătișiai gătitgătiseșivei gătivei fi gătit
Persoana a III-a/Singulargăteștegăteagătia gătitgătiseva gătiva fi gătit
Persoana I/Pluralgătimgăteamgătirămam gătitgătiserămvom gătivom fi gătit
Persoana a II-a/Pluralgătițigăteațigătirățiați gătitgătiserățiveți gătiveți fi gătit
Persoana a III-a/Pluralgătescgăteaugătirăau gătitgătiserăvor gătivor fi gătit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulargătescsă fi gătitgătiaș fi gătit
Persoana a II-a/Singulargăteștisă fi gătitai gătiai fi gătitgătește
Persoana a III-a/Singulargăteascăsă fi gătitar gătiar fi gătit
Persoana I/Pluralgătimsă fi gătitam gătiam fi gătit
Persoana a II-a/Pluralgătițisă fi gătitați gătiați fi gătitgătiți
Persoana a III-a/Pluralgăteascăsă fi gătitar gătiar fi gătit