a gîfîi - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a gîfîi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a gîfîide

Moduri predicative pentru verbul a gîfîi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi gîfîivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei gîfîivei fi
Persoana a III-a/Singulara va gîfîiva fi
Persoana I/Pluralam vom gîfîivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți gîfîiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor gîfîivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi gîfîiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai gîfîiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar gîfîiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am gîfîiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați gîfîiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar gîfîiar fi