a fi - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a fi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a fifirefiindfostde fost

Moduri predicative pentru verbul a fi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularsunteramfuiam fostfusesemvoi fivoi fi fost
Persoana a II-a/Singulareștieraifușiai fostfuseseșivei fivei fi fost
Persoana a III-a/Singularesteerafua fostfuseseva fiva fi fost
Persoana I/Pluralsuntemeramfurămam fostfuseserămvom fivom fi fost
Persoana a II-a/Pluralsuntețierațifurățiați fostfuseserățiveți fiveți fi fost
Persoana a III-a/Pluralsunteraufurăau fostfuseserăvor fivor fi fost
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularfiusă fi fostfiaș fi fost
Persoana a II-a/Singularfiisă fi fostai fiai fi fostfii
Persoana a III-a/Singularfiesă fi fostar fiar fi fost
Persoana I/Pluralfimsă fi fostam fiam fi fost
Persoana a II-a/Pluralfițisă fi fostați fiați fi fostfiți
Persoana a III-a/Pluralfiesă fi fostar fiar fi fost