a factura - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a factura
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a facturăfacturifacturiifacturade factura

Moduri predicative pentru verbul a factura
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularfacturileam facturavoi facturăvoi fi factura
Persoana a II-a/Singularfacturilorai facturavei facturăvei fi factura
Persoana a III-a/Singularfacturăa facturava facturăva fi factura
Persoana I/Pluralfacturiloram facturavom facturăvom fi factura
Persoana a II-a/Pluralați facturaveți facturăveți fi factura
Persoana a III-a/Pluralau facturavor facturăvor fi factura
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi facturafacturăaș fi factura
Persoana a II-a/Singularsă fi facturaai facturăai fi facturafacturi
Persoana a III-a/Singularsă fi facturaar facturăar fi factura
Persoana I/Pluralsă fi facturaam facturăam fi factura
Persoana a II-a/Pluralsă fi facturaați facturăați fi facturafacturi
Persoana a III-a/Pluralsă fi facturaar facturăar fi factura