a erati - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a erati
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a erațide

Moduri predicative pentru verbul a erati
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi erațivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei erațivei fi
Persoana a III-a/Singulara va erațiva fi
Persoana I/Pluralam vom erațivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți erațiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor erațivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi erațiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai erațiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar erațiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am erațiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați erațiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar erațiar fi