a diagnostica - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a diagnostica
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a diagnosticadiagnosticarediagnosticânddiagnosticatde diagnosticat

Moduri predicative pentru verbul a diagnostica
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulardiagnostichezdiagnosticamdiagnosticaiam diagnosticatdiagnosticasemvoi diagnosticavoi fi diagnosticat
Persoana a II-a/Singulardiagnostichezidiagnosticaidiagnosticașiai diagnosticatdiagnosticaseșivei diagnosticavei fi diagnosticat
Persoana a III-a/Singulardiagnosticheazădiagnosticadiagnosticăa diagnosticatdiagnosticaseva diagnosticava fi diagnosticat
Persoana I/Pluraldiagnosticămdiagnosticamdiagnosticarămam diagnosticatdiagnosticaserămvom diagnosticavom fi diagnosticat
Persoana a II-a/Pluraldiagnosticațidiagnosticațidiagnosticarățiați diagnosticatdiagnosticaserățiveți diagnosticaveți fi diagnosticat
Persoana a III-a/Pluraldiagnosticheazădiagnosticaudiagnosticarăau diagnosticatdiagnosticaserăvor diagnosticavor fi diagnosticat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulardiagnostichezsă fi diagnosticatdiagnosticaaș fi diagnosticat
Persoana a II-a/Singulardiagnostichezisă fi diagnosticatai diagnosticaai fi diagnosticatdiagnostichează
Persoana a III-a/Singulardiagnostichezesă fi diagnosticatar diagnosticaar fi diagnosticat
Persoana I/Pluraldiagnosticămsă fi diagnosticatam diagnosticaam fi diagnosticat
Persoana a II-a/Pluraldiagnosticațisă fi diagnosticatați diagnosticaați fi diagnosticatdiagnosticați
Persoana a III-a/Pluraldiagnostichezesă fi diagnosticatar diagnosticaar fi diagnosticat