a dărma - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a dărma
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a dărmadărmaredărmânddărmatde dărmat

Moduri predicative pentru verbul a dărma
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulardărmdărmamdărmaiam dărmatdărmasemvoi dărmavoi fi dărmat
Persoana a II-a/Singulardărmidărmaidărmașiai dărmatdărmaseșivei dărmavei fi dărmat
Persoana a III-a/Singulardarmădărmadărmăa dărmatdărmaseva dărmava fi dărmat
Persoana I/Pluraldărmămdărmamdărmarămam dărmatdărmaserămvom dărmavom fi dărmat
Persoana a II-a/Pluraldărmațidărmațidărmarățiați dărmatdărmaserățiveți dărmaveți fi dărmat
Persoana a III-a/Pluraldarmădărmaudărmarăau dărmatdărmaserăvor dărmavor fi dărmat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulardărmsă fi dărmatdărmaaș fi dărmat
Persoana a II-a/Singulardărmisă fi dărmatai dărmaai fi dărmatdarmă
Persoana a III-a/Singulardarmesă fi dărmatar dărmaar fi dărmat
Persoana I/Pluraldărmămsă fi dărmatam dărmaam fi dărmat
Persoana a II-a/Pluraldărmațisă fi dărmatați dărmaați fi dărmatdărmați
Persoana a III-a/Pluraldarmesă fi dărmatar dărmaar fi dărmat