a crîșca - Formă unică - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a crîșca
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a crișcade

Moduri predicative pentru verbul a crîșca
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi crișcavoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei crișcavei fi
Persoana a III-a/Singulara va crișcava fi
Persoana I/Pluralam vom crișcavom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți crișcaveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor crișcavor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi crișcaaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai crișcaai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar crișcaar fi
Persoana I/Pluralsă fi am crișcaam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați crișcaați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar crișcaar fi