a covîrși - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a covîrși
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a covîrșide

Moduri predicative pentru verbul a covîrși
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi covîrșivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei covîrșivei fi
Persoana a III-a/Singulara va covîrșiva fi
Persoana I/Pluralam vom covîrșivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți covîrșiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor covîrșivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi covîrșiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai covîrșiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar covîrșiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am covîrșiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați covîrșiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar covîrșiar fi