a coborî - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a coborî
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a coborîcoborârecoborândcoborâtde coborât

Moduri predicative pentru verbul a coborî
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularcoborcoboramcoborâiam coborâtcoborâsemvoi coborîvoi fi coborât
Persoana a II-a/Singularcoboricoboraicoborâșiai coborâtcoborâseșivei coborîvei fi coborât
Persoana a III-a/Singularcoboarăcoboracoborîa coborâtcoborâseva coborîva fi coborât
Persoana I/Pluralcoborâmcoboramcoborârămam coborâtcoborâserămvom coborîvom fi coborât
Persoana a II-a/Pluralcoborâțicoborațicoborârățiați coborâtcoborâserățiveți coborîveți fi coborât
Persoana a III-a/Pluralcoboarăcoboraucoborârăau coborâtcoborâserăvor coborîvor fi coborât
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularcoborsă fi coborâtcoborîaș fi coborât
Persoana a II-a/Singularcoborisă fi coborâtai coborîai fi coborâtcoboară
Persoana a III-a/Singularcoboaresă fi coborâtar coborîar fi coborât
Persoana I/Pluralcoborâmsă fi coborâtam coborîam fi coborât
Persoana a II-a/Pluralcoborâțisă fi coborâtați coborîați fi coborâtcoborâți
Persoana a III-a/Pluralcoboaresă fi coborâtar coborîar fi coborât