a cloroformiza - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a cloroformiza
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a cloroformizacloroformizarecloroformizândcloroformizatde cloroformizat

Moduri predicative pentru verbul a cloroformiza
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularcloroformizezcloroformizamcloroformizaiam cloroformizatcloroformizasemvoi cloroformizavoi fi cloroformizat
Persoana a II-a/Singularcloroformizezicloroformizaicloroformizașiai cloroformizatcloroformizaseșivei cloroformizavei fi cloroformizat
Persoana a III-a/Singularcloroformizeazăcloroformizacloroformizăa cloroformizatcloroformizaseva cloroformizava fi cloroformizat
Persoana I/Pluralcloroformizămcloroformizamcloroformizarămam cloroformizatcloroformizaserămvom cloroformizavom fi cloroformizat
Persoana a II-a/Pluralcloroformizațicloroformizațicloroformizarățiați cloroformizatcloroformizaserățiveți cloroformizaveți fi cloroformizat
Persoana a III-a/Pluralcloroformizeazăcloroformizaucloroformizarăau cloroformizatcloroformizaserăvor cloroformizavor fi cloroformizat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularcloroformizezsă fi cloroformizatcloroformizaaș fi cloroformizat
Persoana a II-a/Singularcloroformizezisă fi cloroformizatai cloroformizaai fi cloroformizatcloroformizează
Persoana a III-a/Singularcloroformizezesă fi cloroformizatar cloroformizaar fi cloroformizat
Persoana I/Pluralcloroformizămsă fi cloroformizatam cloroformizaam fi cloroformizat
Persoana a II-a/Pluralcloroformizațisă fi cloroformizatați cloroformizaați fi cloroformizatcloroformizați
Persoana a III-a/Pluralcloroformizezesă fi cloroformizatar cloroformizaar fi cloroformizat