a chiorî - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a chiorî
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a chiorîchiorârechiorândchiorâtde chiorât

Moduri predicative pentru verbul a chiorî
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularchiorăscchioramchiorâiam chiorâtchiorâsemvoi chiorîvoi fi chiorât
Persoana a II-a/Singularchiorăștichioraichiorâșiai chiorâtchiorâseșivei chiorîvei fi chiorât
Persoana a III-a/Singularchiorăștechiorachiorîa chiorâtchiorâseva chiorîva fi chiorât
Persoana I/Pluralchiorâmchioramchiorârămam chiorâtchiorâserămvom chiorîvom fi chiorât
Persoana a II-a/Pluralchiorâțichiorațichiorârățiați chiorâtchiorâserățiveți chiorîveți fi chiorât
Persoana a III-a/Pluralchiorăscchiorauchiorârăau chiorâtchiorâserăvor chiorîvor fi chiorât
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularchiorăscsă fi chiorâtchiorîaș fi chiorât
Persoana a II-a/Singularchiorăștisă fi chiorâtai chiorîai fi chiorâtchiorăște
Persoana a III-a/Singularchiorascăsă fi chiorâtar chiorîar fi chiorât
Persoana I/Pluralchiorâmsă fi chiorâtam chiorîam fi chiorât
Persoana a II-a/Pluralchiorâțisă fi chiorâtați chiorîați fi chiorâtchiorâți
Persoana a III-a/Pluralchiorascăsă fi chiorâtar chiorîar fi chiorât