a chibzui - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a chibzui
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a chibzuichibzuirechibzuindchibzuitde chibzuit

Moduri predicative pentru verbul a chibzui
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularchibzuiescchibzuiamchibzuiiam chibzuitchibzuisemvoi chibzuivoi fi chibzuit
Persoana a II-a/Singularchibzuieștichibzuiaichibzuișiai chibzuitchibzuiseșivei chibzuivei fi chibzuit
Persoana a III-a/Singularchibzuieștechibzuiachibzuia chibzuitchibzuiseva chibzuiva fi chibzuit
Persoana I/Pluralchibzuimchibzuiamchibzuirămam chibzuitchibzuiserămvom chibzuivom fi chibzuit
Persoana a II-a/Pluralchibzuițichibzuiațichibzuirățiați chibzuitchibzuiserățiveți chibzuiveți fi chibzuit
Persoana a III-a/Pluralchibzuiescchibzuiauchibzuirăau chibzuitchibzuiserăvor chibzuivor fi chibzuit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularchibzuiescsă fi chibzuitchibzuiaș fi chibzuit
Persoana a II-a/Singularchibzuieștisă fi chibzuitai chibzuiai fi chibzuitchibzuiește
Persoana a III-a/Singularchibzuiascăsă fi chibzuitar chibzuiar fi chibzuit
Persoana I/Pluralchibzuimsă fi chibzuitam chibzuiam fi chibzuit
Persoana a II-a/Pluralchibzuițisă fi chibzuitați chibzuiați fi chibzuitchibzuiți
Persoana a III-a/Pluralchibzuiascăsă fi chibzuitar chibzuiar fi chibzuit