a bara - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a bara
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a barăbarebareibarade bara

Moduri predicative pentru verbul a bara
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularbareleam baravoi barăvoi fi bara
Persoana a II-a/Singularbarelorai baravei barăvei fi bara
Persoana a III-a/Singularbarăa barava barăva fi bara
Persoana I/Pluralbareloram baravom barăvom fi bara
Persoana a II-a/Pluralați baraveți barăveți fi bara
Persoana a III-a/Pluralau baravor barăvor fi bara
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi barabarăaș fi bara
Persoana a II-a/Singularsă fi baraai barăai fi barabare
Persoana a III-a/Singularsă fi baraar barăar fi bara
Persoana I/Pluralsă fi baraam barăam fi bara
Persoana a II-a/Pluralsă fi baraați barăați fi barabare
Persoana a III-a/Pluralsă fi baraar barăar fi bara