a bărbieri - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a bărbieri
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a bărbieribărbierirebărbierindbărbieritde bărbierit

Moduri predicative pentru verbul a bărbieri
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularbărbierescbărbiereambărbieriiam bărbieritbărbierisemvoi bărbierivoi fi bărbierit
Persoana a II-a/Singularbărbiereștibărbiereaibărbierișiai bărbieritbărbieriseșivei bărbierivei fi bărbierit
Persoana a III-a/Singularbărbiereștebărbiereabărbieria bărbieritbărbieriseva bărbieriva fi bărbierit
Persoana I/Pluralbărbierimbărbiereambărbierirămam bărbieritbărbieriserămvom bărbierivom fi bărbierit
Persoana a II-a/Pluralbărbierițibărbiereațibărbierirățiați bărbieritbărbieriserățiveți bărbieriveți fi bărbierit
Persoana a III-a/Pluralbărbierescbărbiereaubărbierirăau bărbieritbărbieriserăvor bărbierivor fi bărbierit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularbărbierescsă fi bărbieritbărbieriaș fi bărbierit
Persoana a II-a/Singularbărbiereștisă fi bărbieritai bărbieriai fi bărbieritbărbierește
Persoana a III-a/Singularbărbiereascăsă fi bărbieritar bărbieriar fi bărbierit
Persoana I/Pluralbărbierimsă fi bărbieritam bărbieriam fi bărbierit
Persoana a II-a/Pluralbărbierițisă fi bărbieritați bărbieriați fi bărbieritbărbieriți
Persoana a III-a/Pluralbărbiereascăsă fi bărbieritar bărbieriar fi bărbierit