a anemia - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a anemia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a anemiaanemiereanemiindanemiatde anemiat

Moduri predicative pentru verbul a anemia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularanemiezanemiamanemiaiam anemiatanemiasemvoi anemiavoi fi anemiat
Persoana a II-a/Singularanemiezianemiaianemiașiai anemiatanemiaseșivei anemiavei fi anemiat
Persoana a III-a/Singularanemiazăanemiaanemiea anemiatanemiaseva anemiava fi anemiat
Persoana I/Pluralanemiemanemiamanemiarămam anemiatanemiaserămvom anemiavom fi anemiat
Persoana a II-a/Pluralanemiațianemiațianemiarățiați anemiatanemiaserățiveți anemiaveți fi anemiat
Persoana a III-a/Pluralanemiazăanemiauanemiarăau anemiatanemiaserăvor anemiavor fi anemiat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularanemiezsă fi anemiatanemiaaș fi anemiat
Persoana a II-a/Singularanemiezisă fi anemiatai anemiaai fi anemiatanemiază
Persoana a III-a/Singularanemiezesă fi anemiatar anemiaar fi anemiat
Persoana I/Pluralanemiemsă fi anemiatam anemiaam fi anemiat
Persoana a II-a/Pluralanemiațisă fi anemiatați anemiaați fi anemiatanemiați
Persoana a III-a/Pluralanemiezesă fi anemiatar anemiaar fi anemiat