a accepta - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a accepta
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a acceptaacceptareacceptândacceptatde acceptat

Moduri predicative pentru verbul a accepta
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularacceptacceptamacceptaiam acceptatacceptasemvoi acceptavoi fi acceptat
Persoana a II-a/Singularaccepțiacceptaiacceptașiai acceptatacceptaseșivei acceptavei fi acceptat
Persoana a III-a/Singularacceptăacceptaacceptăa acceptatacceptaseva acceptava fi acceptat
Persoana I/Pluralacceptămacceptamacceptarămam acceptatacceptaserămvom acceptavom fi acceptat
Persoana a II-a/Pluralacceptațiacceptațiacceptarățiați acceptatacceptaserățiveți acceptaveți fi acceptat
Persoana a III-a/Pluralacceptăacceptauacceptarăau acceptatacceptaserăvor acceptavor fi acceptat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularacceptsă fi acceptatacceptaaș fi acceptat
Persoana a II-a/Singularaccepțisă fi acceptatai acceptaai fi acceptatacceptă
Persoana a III-a/Singularacceptesă fi acceptatar acceptaar fi acceptat
Persoana I/Pluralacceptămsă fi acceptatam acceptaam fi acceptat
Persoana a II-a/Pluralacceptațisă fi acceptatați acceptaați fi acceptatacceptați
Persoana a III-a/Pluralacceptesă fi acceptatar acceptaar fi acceptat