a Zgaria - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Zgaria
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a zgâriazgârierezgâriindzgâriatde zgâriat

Moduri predicative pentru verbul a Zgaria
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularzgâriizgâriamzgâriaiam zgâriatzgâriasemvoi zgâriavoi fi zgâriat
Persoana a II-a/Singularzgâriizgâriaizgâriașiai zgâriatzgâriaseșivei zgâriavei fi zgâriat
Persoana a III-a/Singularzgâriezgâriazgâriea zgâriatzgâriaseva zgâriava fi zgâriat
Persoana I/Pluralzgâriemzgâriamzgâriarămam zgâriatzgâriaserămvom zgâriavom fi zgâriat
Persoana a II-a/Pluralzgâriațizgâriațizgâriarățiați zgâriatzgâriaserățiveți zgâriaveți fi zgâriat
Persoana a III-a/Pluralzgâriezgâriauzgâriarăau zgâriatzgâriaserăvor zgâriavor fi zgâriat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularzgâriisă fi zgâriatzgâriaaș fi zgâriat
Persoana a II-a/Singularzgâriisă fi zgâriatai zgâriaai fi zgâriatzgârie
Persoana a III-a/Singularzgâriesă fi zgâriatar zgâriaar fi zgâriat
Persoana I/Pluralzgâriemsă fi zgâriatam zgâriaam fi zgâriat
Persoana a II-a/Pluralzgâriațisă fi zgâriatați zgâriaați fi zgâriatzgâriați
Persoana a III-a/Pluralzgâriesă fi zgâriatar zgâriaar fi zgâriat