a Vati - Invariabil - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Vati
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a vațide

Moduri predicative pentru verbul a Vati
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi vațivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei vațivei fi
Persoana a III-a/Singulara va vațiva fi
Persoana I/Pluralam vom vațivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți vațiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor vațivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi vațiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai vațiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar vațiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am vațiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați vațiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar vațiar fi