a Tari - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Tari
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a târîtârâretârândtârâtde târât

Moduri predicative pentru verbul a Tari
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulartârăsctâramtârâiam târâttârâsemvoi târîvoi fi târât
Persoana a II-a/Singulartârăștitâraitârâșiai târâttârâseșivei târîvei fi târât
Persoana a III-a/Singulartârăștetâratârîa târâttârâseva târîva fi târât
Persoana I/Pluraltârâmtâramtârârămam târâttârâserămvom târîvom fi târât
Persoana a II-a/Pluraltârâțitârațitârârățiați târâttârâserățiveți târîveți fi târât
Persoana a III-a/Pluraltârăsctârautârârăau târâttârâserăvor târîvor fi târât
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulartârăscsă fi târâttârîaș fi târât
Persoana a II-a/Singulartârăștisă fi târâtai târîai fi târâttârăște
Persoana a III-a/Singulartârascăsă fi târâtar târîar fi târât
Persoana I/Pluraltârâmsă fi târâtam târîam fi târât
Persoana a II-a/Pluraltârâțisă fi târâtați târîați fi târâttârâți
Persoana a III-a/Pluraltârascăsă fi târâtar târîar fi târât