a Suntem - Formă unică


Moduri nepredicative pentru verbul a Suntem
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a suntemde

Moduri predicative pentru verbul a Suntem
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi suntemvoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei suntemvei fi
Persoana a III-a/Singulara va suntemva fi
Persoana I/Pluralam vom suntemvom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți suntemveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor suntemvor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi suntemaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai suntemai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar suntemar fi
Persoana I/Pluralsă fi am suntemam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați suntemați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar suntemar fi