a Rasari - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Rasari
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a răsărirăsărirerăsărindrăsăritde răsărit

Moduri predicative pentru verbul a Rasari
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularrăsarrăsăreamrăsăriiam răsăritrăsărisemvoi răsărivoi fi răsărit
Persoana a II-a/Singularrăsarirăsăreairăsărișiai răsăritrăsăriseșivei răsărivei fi răsărit
Persoana a III-a/Singularrăsarerăsărearăsăria răsăritrăsăriseva răsăriva fi răsărit
Persoana I/Pluralrăsărimrăsăreamrăsărirămam răsăritrăsăriserămvom răsărivom fi răsărit
Persoana a II-a/Pluralrăsărițirăsăreațirăsărirățiați răsăritrăsăriserățiveți răsăriveți fi răsărit
Persoana a III-a/Pluralrăsarrăsăreaurăsărirăau răsăritrăsăriserăvor răsărivor fi răsărit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularrăsarsă fi răsăritrăsăriaș fi răsărit
Persoana a II-a/Singularrăsarisă fi răsăritai răsăriai fi răsăritrăsari
Persoana a III-a/Singularrăsarăsă fi răsăritar răsăriar fi răsărit
Persoana I/Pluralrăsărimsă fi răsăritam răsăriam fi răsărit
Persoana a II-a/Pluralrăsărițisă fi răsăritați răsăriați fi răsăritrăsăriți
Persoana a III-a/Pluralrăsarăsă fi răsăritar răsăriar fi răsărit