a Pleaca - Invariabil - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Pleaca
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a pleacăde

Moduri predicative pentru verbul a Pleaca
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi pleacăvoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei pleacăvei fi
Persoana a III-a/Singulara va pleacăva fi
Persoana I/Pluralam vom pleacăvom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți pleacăveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor pleacăvor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi pleacăaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai pleacăai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar pleacăar fi
Persoana I/Pluralsă fi am pleacăam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați pleacăați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar pleacăar fi