a Isi - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Isi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îșide

Moduri predicative pentru verbul a Isi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi îșivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei îșivei fi
Persoana a III-a/Singulara va îșiva fi
Persoana I/Pluralam vom îșivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți îșiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor îșivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi îșiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai îșiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar îșiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am îșiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați îșiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar îșiar fi