a Innumara - Formă unică - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Innumara
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a înnumărade

Moduri predicative pentru verbul a Innumara
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi înnumăravoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei înnumăravei fi
Persoana a III-a/Singulara va înnumărava fi
Persoana I/Pluralam vom înnumăravom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți înnumăraveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor înnumăravor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi înnumăraaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai înnumăraai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar înnumăraar fi
Persoana I/Pluralsă fi am înnumăraam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați înnumăraați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar înnumăraar fi