a Innebuni - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Innebuni
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a înnebuniînnebunireînnebunindînnebunitde înnebunit

Moduri predicative pentru verbul a Innebuni
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînnebunescînnebuneamînnebuniiam înnebunitînnebunisemvoi înnebunivoi fi înnebunit
Persoana a II-a/Singularînnebuneștiînnebuneaiînnebunișiai înnebunitînnebuniseșivei înnebunivei fi înnebunit
Persoana a III-a/Singularînnebuneșteînnebuneaînnebunia înnebunitînnebuniseva înnebuniva fi înnebunit
Persoana I/Pluralînnebunimînnebuneamînnebunirămam înnebunitînnebuniserămvom înnebunivom fi înnebunit
Persoana a II-a/Pluralînnebunițiînnebuneațiînnebunirățiați înnebunitînnebuniserățiveți înnebuniveți fi înnebunit
Persoana a III-a/Pluralînnebunescînnebuneauînnebunirăau înnebunitînnebuniserăvor înnebunivor fi înnebunit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînnebunescsă fi înnebunitînnebuniaș fi înnebunit
Persoana a II-a/Singularînnebuneștisă fi înnebunitai înnebuniai fi înnebunitînnebunește
Persoana a III-a/Singularînnebuneascăsă fi înnebunitar înnebuniar fi înnebunit
Persoana I/Pluralînnebunimsă fi înnebunitam înnebuniam fi înnebunit
Persoana a II-a/Pluralînnebunițisă fi înnebunitați înnebuniați fi înnebunitînnebuniți
Persoana a III-a/Pluralînnebuneascăsă fi înnebunitar înnebuniar fi înnebunit