a Ingaima - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Ingaima
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îngăimaîngăimareîngăimândîngăimatde îngăimat

Moduri predicative pentru verbul a Ingaima
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularîngaimîngăimamîngăimaiam îngăimatîngăimasemvoi îngăimavoi fi îngăimat
Persoana a II-a/Singularîngaimiîngăimaiîngăimașiai îngăimatîngăimaseșivei îngăimavei fi îngăimat
Persoana a III-a/Singularîngaimăîngăimaîngăimăa îngăimatîngăimaseva îngăimava fi îngăimat
Persoana I/Pluralîngăimămîngăimamîngăimarămam îngăimatîngăimaserămvom îngăimavom fi îngăimat
Persoana a II-a/Pluralîngăimațiîngăimațiîngăimarățiați îngăimatîngăimaserățiveți îngăimaveți fi îngăimat
Persoana a III-a/Pluralîngaimăîngăimauîngăimarăau îngăimatîngăimaserăvor îngăimavor fi îngăimat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularîngaimsă fi îngăimatîngăimaaș fi îngăimat
Persoana a II-a/Singularîngaimisă fi îngăimatai îngăimaai fi îngăimatîngaimă
Persoana a III-a/Singularîngaimesă fi îngăimatar îngăimaar fi îngăimat
Persoana I/Pluralîngăimămsă fi îngăimatam îngăimaam fi îngăimat
Persoana a II-a/Pluralîngăimațisă fi îngăimatați îngăimaați fi îngăimatîngăimați
Persoana a III-a/Pluralîngaimesă fi îngăimatar îngăimaar fi îngăimat