a Increstina - Formă unică - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Increstina
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a încreștinade

Moduri predicative pentru verbul a Increstina
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi încreștinavoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei încreștinavei fi
Persoana a III-a/Singulara va încreștinava fi
Persoana I/Pluralam vom încreștinavom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți încreștinaveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor încreștinavor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi încreștinaaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai încreștinaai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar încreștinaar fi
Persoana I/Pluralsă fi am încreștinaam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați încreștinaați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar încreștinaar fi