a Inadusi - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Inadusi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a înădușiînădușireînădușindînădușitde înădușit

Moduri predicative pentru verbul a Inadusi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînădușescînădușeamînădușiiam înădușitînădușisemvoi înădușivoi fi înădușit
Persoana a II-a/Singularînădușeștiînădușeaiînădușișiai înădușitînădușiseșivei înădușivei fi înădușit
Persoana a III-a/Singularînădușeșteînădușeaînădușia înădușitînădușiseva înădușiva fi înădușit
Persoana I/Pluralînădușimînădușeamînădușirămam înădușitînădușiserămvom înădușivom fi înădușit
Persoana a II-a/Pluralînădușițiînădușeațiînădușirățiați înădușitînădușiserățiveți înădușiveți fi înădușit
Persoana a III-a/Pluralînădușescînădușeauînădușirăau înădușitînădușiserăvor înădușivor fi înădușit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînădușescsă fi înădușitînădușiaș fi înădușit
Persoana a II-a/Singularînădușeștisă fi înădușitai înădușiai fi înădușitînădușește
Persoana a III-a/Singularînădușeascăsă fi înădușitar înădușiar fi înădușit
Persoana I/Pluralînădușimsă fi înădușitam înădușiam fi înădușit
Persoana a II-a/Pluralînădușițisă fi înădușitați înădușiați fi înădușitînădușiți
Persoana a III-a/Pluralînădușeascăsă fi înădușitar înădușiar fi înădușit