a Gerunziu - Substantiv neutru


Moduri nepredicative pentru verbul a Gerunziu
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a gerunziugerunziugerunziuluigerunziulde gerunziul

Moduri predicative pentru verbul a Gerunziu
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulargerunziileam gerunziulvoi gerunziuvoi fi gerunziul
Persoana a II-a/Singulargerunziilorai gerunziulvei gerunziuvei fi gerunziul
Persoana a III-a/Singulargerunziulea gerunziulva gerunziuva fi gerunziul
Persoana I/Pluralgerunziiloram gerunziulvom gerunziuvom fi gerunziul
Persoana a II-a/Pluralați gerunziulveți gerunziuveți fi gerunziul
Persoana a III-a/Pluralau gerunziulvor gerunziuvor fi gerunziul
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi gerunziulgerunziuaș fi gerunziul
Persoana a II-a/Singularsă fi gerunziulai gerunziuai fi gerunziulgerunzii
Persoana a III-a/Singularsă fi gerunziular gerunziuar fi gerunziul
Persoana I/Pluralsă fi gerunziulam gerunziuam fi gerunziul
Persoana a II-a/Pluralsă fi gerunziulați gerunziuați fi gerunziulgerunzii
Persoana a III-a/Pluralsă fi gerunziular gerunziuar fi gerunziul