a Erija - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Erija
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a erijaerijareerijânderijatde erijat

Moduri predicative pentru verbul a Erija
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularerijezerijamerijaiam erijaterijasemvoi erijavoi fi erijat
Persoana a II-a/Singularerijezierijaierijașiai erijaterijaseșivei erijavei fi erijat
Persoana a III-a/Singularerijeazăerijaerijăa erijaterijaseva erijava fi erijat
Persoana I/Pluralerijămerijamerijarămam erijaterijaserămvom erijavom fi erijat
Persoana a II-a/Pluralerijațierijațierijarățiați erijaterijaserățiveți erijaveți fi erijat
Persoana a III-a/Pluralerijeazăerijauerijarăau erijaterijaserăvor erijavor fi erijat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularerijezsă fi erijaterijaaș fi erijat
Persoana a II-a/Singularerijezisă fi erijatai erijaai fi erijaterijează
Persoana a III-a/Singularerijezesă fi erijatar erijaar fi erijat
Persoana I/Pluralerijămsă fi erijatam erijaam fi erijat
Persoana a II-a/Pluralerijațisă fi erijatați erijaați fi erijaterijați
Persoana a III-a/Pluralerijezesă fi erijatar erijaar fi erijat