a Da - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Da
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a dadaredânddatde dat

Moduri predicative pentru verbul a Da
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulardaudădeamdăduiam datdădusemvoi davoi fi dat
Persoana a II-a/Singulardaidădeaidădușiai datdăduseșivei davei fi dat
Persoana a III-a/Singulardădeadădua datdăduseva dava fi dat
Persoana I/Pluraldămdădeamdădurămam datdăduserămvom davom fi dat
Persoana a II-a/Pluraldațidădeațidădurățiați datdăduserățiveți daveți fi dat
Persoana a III-a/Pluraldaudădeaudădurăau datdăduserăvor davor fi dat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulardausă fi datdaaș fi dat
Persoana a II-a/Singulardaisă fi datai daai fi dat
Persoana a III-a/Singulardeasă fi datar daar fi dat
Persoana I/Pluraldămsă fi datam daam fi dat
Persoana a II-a/Pluraldațisă fi datați daați fi datdați
Persoana a III-a/Pluraldeasă fi datar daar fi dat