a Acul-doamnei - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Acul-doamnei
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a acul-doamneide

Moduri predicative pentru verbul a Acul-doamnei
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi acul-doamneivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei acul-doamneivei fi
Persoana a III-a/Singulara va acul-doamneiva fi
Persoana I/Pluralam vom acul-doamneivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți acul-doamneiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor acul-doamneivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi acul-doamneiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai acul-doamneiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar acul-doamneiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am acul-doamneiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați acul-doamneiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar acul-doamneiar fi