a Abera - Formă unică - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Abera
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a aberade

Moduri predicative pentru verbul a Abera
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi aberavoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei aberavei fi
Persoana a III-a/Singulara va aberava fi
Persoana I/Pluralam vom aberavom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți aberaveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor aberavor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi aberaaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai aberaai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar aberaar fi
Persoana I/Pluralsă fi am aberaam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați aberaați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar aberaar fi